Як раніше люди жили без Інтернету? Адже це те місце, де можна знайти все: улюблену музику і найсвіжіші фільми, цікаві книги, друзів і знайомих по всьому світу, не кажучи вже про підказки для виконання домашнього завдання. Ти не перший рік блукаєш Мережею і прекрасно знаєш про існування Інтернет-вірусів, хакерських програм і спаму. Але ти, мабуть, впевнений(на), що твій комп точно ніколи не зламають. А тут раз: і всі друзі Вконтакті починають висловлювати своє обурення щодо твоїх численних повідомлень, які містять прохання перейти за посиланням, про яке ти й не підозрюєш. Бувало таке?
Ось 10 простих правил, що допоможуть тобі захистити не тільки твій комп’ютер, але й тебе, твої особисті дані від того, що знаходиться «по той бік» Інтернету.
1. Під час реєстрації на сайтах краще не використовувати свої особисті дані. А особливо: номери мобільного та домашнього телефонів, домашню адресу.
Також треба бути обережними при розміщенні фотографій на своїх сторінках у соціальних мережах. Ні, ми в жодному разі не радимо ізолюватися від світу та поставити чорний квадрат на аватарку. Мова йде про те, що деякі фото, які ти розмістив(ла) в Інтернеті, особливо особисті фото з вечірок, можуть виглядати, м’яко кажучи, непривабливо (хоча спершу вони звичайно здаються прикольними)). Такі фото можуть створити не зовсім правильне уявлення про тебе. А побачити їх можуть усі, у тому числі твої викладачі та навіть майбутні роботодавець.
Окрім того, такі фотографії або інша неприваблива інформація можуть насторожити і відштовхнути хлопця або дівчину, яким ти подобаєшся. І вже зовсім крайній випадок – хтось, одного разу скопіювавши твої (непристойні) фотографії, через багато років, коли ти станеш відомою та успішною людиною, може вирішити тебе ними шантажувати.
І ще! | +> |
---|---|
2. Твої паролі – це захист твоєї інформації, тому тримай їх у секреті. Ніколи не повідомляй свої паролі друзям і знайомим. Заборони комп’ютеру запам’ятовувати паролі у кеші браузера. Старайся частіше їх змінювати, при цьому використовуй великі і малі літери, цифри та інші символи. Адже дуже неприємно дізнаватися про те, що тебе «зламали», і всім друзям по соціальній мережі від тебе приходять посилання на «унікальну дієту», «стовідсоткове передбачення долі» і навіть на «сайти для дорослих».
3. Не довіряй спаму і не відповідай на нього. І не відкривай файли й посилання, отримані від незнайомих тобі людей. Зрозуміло, що не повідомляти свою електронну поштову адресу неможливо – вона потрібна для реєстрації на багатьох сайтах. Але для того, щоб обмежити доступ спаму, встанови в його налаштуваннях правило для отримання повідомлень тільки від тих, хто включений до твого списку перевірених контактів. Усі інші листи будуть автоматично потрапляти до окремої папки, і тобі буде легше зорієнтуватися у тому, що викликає довіру, а що потрібно терміново видалити.
Чи знаєш ти? | +> |
---|---|
4. Встанови і регулярно оновлюй антивірусну базу свого комп’ютера (програмні продукти antivirus, antispyware, antimalware та ін.) Візьми собі за правило кожного разу перевіряти завантажені файли за допомогою антивірусу. Навіть якщо ти отримав/ла файл із вкладенням від свого знайомого або знайомої, буде краще зв’язатися з ним/нею та уточнити, чи дійсно він чи вона тобі щось відправляли. Особливо це важливо, якщо ти не очікував(ла), що із листом прийдуть якісь додані файли. Особливо обережно відкривай файли з розширенням AVI, EXE, XLS, PPT і ZIP. А якщо бачиш, що файл має подвійне розширення (.txt.exe або .jpg.exe.) – відразу СТОП. Щоб надійніше захиститися від вірусів, не слід запускати й завантажувати файли (музику, фільми, ігри) з сумнівних та неперевірених джерел.
5. Не варто беззастережно довіряти усьому, що ти бачиш або читаєш в Інтернеті. Сайт може виглядати солідно і привабливо, але це ще не є гарантією захисту від недостовірної та неперевіреної інформації. До речі, саме на сайтах з великою кількістю флеш-реклами і спливаючих вікон відзначається особливо багато невірних відомостей (фактів, новин).
Інтернет «їсть усе» – а це означає, що інформація може бути застарілою, неперевіреною, спотвореною, що переслідує комерційні або будь-які інші цілі. Тому навряд чи варто беззастережно довіряти всьому, що розміщено в Мережі. Як би сильно не зацікавила тебе та чи інша новина, спробуй поставитися до неї критично і, використовуючи різні пошукові системи, перевір її за іншими джерелами. Адже найчастіше компанії спеціально платять людям, щоб вони писали хороші відгуки на їхню продукцію на форумах та інших сайтах. А також за те, щоб сайти з інформацією саме про їх продукцію були на перших місцях в пошукових системах. Тому не слід на 100% довіряти позитивним коментарям «сторонніх» і «незацікавлених» людей, а також тому, що видають пошуковики.
6. Будь обережнішим(ою) з відкритим демонстрацією власних почуттів. Ті речі, які ти спокійно можеш дозволити собі у особистому листуванні з подругою або другом, у більшості випадків не призначені для сторонніх очей. Перш ніж розповідати про щось дуже особисте у Мережі, подумай, чи хочеш ти, щоб про це знали абсолютно незнайомі люди? Адже ти не можеш передбачити, як будуть сприйняті і використані твої одкровення.
7. Незважаючи на те, що ти не бачиш співрозмовника, правила спілкування онлайн залишаються такими ж, як правила «живого» спілкування. Не пиши людям того, чого ти ніколи б не сказав(ла) їм в обличчя.. В Інтернеті нецензурна лексика, грубість, агресивність так само неприпустимі, як і в реальному житті. Навіть у тому випадку, коли тебе явно провокують образливими висловлюваннями, не варто вплутуватися у перепалку. Ти завжди можеш проігнорувати неприємні повідомлення, або ж просто заблокувати тих користувачів, які втягують тебе у подібні розмови. Пам’ятай про те, що це може бути звичайний троллінг – створення конфлікту в Інтернет-співтоваристві та глузування з його учасників. Тролеві байдуже, кого дражнити; його завдання – розпалення гніву серед учасників чату, форуму і соцмережі. Тому, якщо раптом тебе тролять, найімовірніше, справа не в тобі.
8. Більшість тих, з ким ти спілкуєшся у соціальних мережах – це твої друзі в реальному житті. Звичайно, ти можеш «дружити» і з друзями друзів або знайомими знайомих. Крім того, іноді ти отримуєш пропозицію «дружити» і від зовсім незнайомих людей. Наскільки ти готовий(ва) до того, що інформація, якою ти з радістю ділишся із друзями, буде доступна і тим, кого ти зовсім не знаєш? Пам’ятай, що завжди можна відхилити пропозицію, і в цьому немає нічого страшного і це не буде проявом неввічливості. Адже, зрештою, це твій простір і тобі вирішувати, з ким «дружити», а від кого «відписатися».
9. Не поспішай призначати зустріч з людьми, з якими познайомився/лась в Інтернеті. Яким би цікавим, доброзичливим і приємним в усіх відносинах не здавалась тобі людина у Мережі, вона може бути зовсім іншою в реальному житті. Те, що люди розповідають про себе та про своє особисте життя в Інтернеті, перевірити досить складно, і тут ніякі пошукові системи не допоможуть. А якщо твій Інтернет-приятель надто наполегливо пропонує зустрітися, – це тим більше привід задуматися та зачекати давати згоду.
Тоді варто призначити зустріч у світлий час доби і в людному місці. Попередь свого інтернет-приятеля, що ти прийдеш разом із другом, подругою або із кимось з дорослих. Його(її) реакція на таке попередження буде дуже показовою: якщо твій віртуальний знайомий дійсно той, за кого він себе видає, то він цілком нормально поставиться до такої пропозиції. Якщо ж твоє небажання зустрічатися наодинці викличе його невдоволення або глузування – зустріч краще скасувати.
10. Якщо хтось у Мережі, особливо незнайома людина, хоче поговорити з тобою про статеві стосунки – треба буди особливо уважним. У віртуальному просторі ніколи не можна бути впевненим у тому, ким насправді є ця людина та які її наміри. Будь-які сексуальні підтексти, натяки, пропозиції чи жарти при спілкуванні із дітьми та підлітками – серйозний привід для занепокоєння. Якщо ти не можеш самостійно припинити спілкування з цією людиною, прибрати його чи її зі списку своїх контактів або заблокувати його/її повідомлення, – відразу звернись по допомогу.
Фото ми знайшли тут