Непростий вибір

Іноді навіть вибір морозива стає важким завданням, так що говорити про більш серйозні питання. Спробуймо скласти універсальний «план дій», який допоможе тобі знаходити правильні рішення просто і легко.

Що з’їсти на сніданок? що одягти на вечірку? йти чи не йти у кіно? а якщо йти, то що дивитися? чи підійти до он тієї симпатичної дівчини / що відповісти хлопцеві, який запрошує в кафе?… Кожен день нам доводиться приймати різні рішення.  Багато рішень є простими, і приймаємо ми їх, особливо не замислюючись. Інші – даються важко і не одразу. Тому що від них може багато що залежати. І чим довше ми відкладаємо прийняття рішення на потім, тим більше переживаємо, і тим складніше нам розібратися що до чого, і зробити правильний вибір.

hard-choice_609

Іноді, коли проблема вибору здається надто складною, дуже хочеться пустити все на самоплин, не беручи на себе відповідальність – нехай буде, як буде! До речі, відмова від прийняття рішення – це вже рішення!)

А ще є рішення, які за тебе приймають батьки: «До Мишка  ти сьогодні не підеш – у тебе купа уроків!», «І щоб до 10 вечора була вдома!», «Ніяких каблуків!», «Ти ще не одужав, щоб йти на каток ». Для батьків діти часто ще «не доросли, щоб самим приймати  рішення». Ти можеш ображатися на таке ставлення, злитися й дратуватися. Але ти ж знаєш, що з кожним роком все більше рішень приймаєш самостійно, як би не опиралися батьки. І чим швидше ти покажеш, що вмієш приймати правильні рішення і відповідати за них, тим раніше батьки перестануть вирішувати за тебе.

6410183029_4b206da622

Процес вибору, незалежно від суті питання, можна розбити на кілька етапів. Зрозуміло, якщо справа стосується вибору кофтинки або ще чого-небудь повсякденного, зовсім необов’язково ускладнювати. Але якщо твоє рішення пов’язане з важливими і серйозними кроками, то варто витратити час і сили на те, щоб розібратися.

Перше. Подумай і сформулюй, в чому саме полягає проблема чи питання, і навіщо потрібно приймати  рішення.

Друге. Збери всю інформацію, якою тобі не вистачає для того, щоб розуміти ситуацію.

Третє. Уяви, що ти хочеш бачити в результаті твого рішення.

Четверте. Розглянь усі можливі варіанти вирішення.

П’яте. Задумайся над тим, до чого може призвести кожне із можливих рішень. Можна розділити аркуш паперу на два стовпчики і в одному записати всі плюси, а в іншому – мінуси по кожному із рішень. До речі, це допоможе побачити, що кожне з рішень може торкнутися не тільки твого життя, але й життя оточуючих, та допоможе уявити наслідки твого вибору.

Шосте. Закінчивши складати список, ще раз уважно його переглянь і оціни всі «за» і «проти».

Сьоме.  Не покладайся тільки на себе. Друзі, батьки чи інші люди, яким ти довіряєш, поглянувши на ситуацію зі сторони, можуть запропонувати іще щось, що ти упустив/ла. Тільки не варто питати поради у всіх підряд, бо можна і «потонути» у рекомендаціях.

Восьме. Зваж свої сили, можливості і шанси на успіх. Обери те рішення, у реалізації якого ти впевнений/а.

Дев’яте. Дій впевнено і спокійно. Якщо щось виходить не так, як тобі потрібно, завжди можна продумати новий план дій. Головне – знай, що у тебе все вийде!

А ось ще дещо +

Ну, і замість висновків.

Приймаючи рішення, враховуй думку оточуючих, але не піддавайся на їх  тиск або маніпуляції. Все навколо влаштовано так, що на нас, хочемо ми цього чи ні, впливають думки і висновки інших людей, впливає те, що ми чуємо і читаємо, бачимо на екранах телевізора і кіно. При цьому далеко не все те, що ми сприймаємо, нам насправді підходить. Здатність критично мислити і розпізнавати небажаний вплив – дуже потрібна для життя якість. Про це докладніше читай тут:

«Медійність чи реальність?»

«Відмовити»

Фото для цієї статті ми знайшли тут.