Системний погляд на тіло (girls only!)

Можливо, ти вже встигла звикнути до тих сюрпризів, які підготувало для тебе твоє тіло, і знаєш не з чуток про «червоні» дні в календарику і ПМС. Але зізнайся собі чесно, чи замислювалася ти, що ж НАСПРАВДІ відбувається з тобою і твоїм тілом, і чому все влаштовано саме так, а не інакше?

Чи відома тобі фраза «Кожна дівчина має свою родзинку»? І що саме мається на увазі під «родзинкою»? І чому мова тільки про дівчат?

Зараз вже складно визначити, звідки взявся такий вираз. Але ми вирішили спробувати пояснити цю фразу дещо несподіваним чином.

З точки зору будови тіла чоловіків і жінок істотно відрізняються. І головна відмінність у тому, що у чоловіків значна частина статевих органів знаходиться назовні, а у жінок майже вся статева система – всередині тіла. Звичайно, це пов’язано із тим, як відбувається процес вагітності – дитина росте всередині тіла матері, в безпечному і теплому середовищі. Але все ж, частина статевих органів у жінок знаходиться ззовні.

Але давай по порядку. Отже, статеву, тобто, репродуктивну систему дівчат складають зовнішні і внутрішні статеві органи і молочні залози (груди).

До зовнішніх статевих органів (геніталій) відносяться лобок, великі і малі статеві губи і клітор (може, це і є та сама родзинка?! :-).

stacks_image_930

Лобок – нижня частина живота, шкіра якої у підлітковому віці починає вкриватися волоссям. Нижче лобка розташовані м’які шкірні складки, які закривають статеву щілину – великі статеві губи, верхня частина яких також вкрита волоссям. Під ними знаходяться малі статеві губи, які догори звужуються і сходяться біля клітора. Цей маленький орган пронизаний великою кількістю нервових закінчень та є найчутливішим місцем на тілі жінки.

Вищеописана анатомічна будова і оволосіння призначені для захисту жіночого організму, а саме її внутрішніх статевих органів від потрапляння інфекцій.

Внутрішні статеві органи складаються з піхви, матки, маткових труб і яєчників.

Піхва – м’язовий орган у вигляді еластичної трубки довжиною 5-9 см, верхнім кінцем охоплює шийку матки, а нижнім кінцем відкривається у статеву щілину. У переважної більшості дівчат, які не мали ще статевих контактів, отвір входу в статеву щілину закрито так званою дівочої плівою, яка має, як правило, невеликий отвір. Під час першого статевого акту пліва, зазвичай, розривається, при цьому спостерігається незначна кровотеча.

Шийка матки являє собою м’язовий орган, розташований біля дна піхви. У центрі шийки матки у вигляді точкового отвору знаходиться вхід у канал, що веде до порожнини матки. Саме через цей канал із порожнини матки виділяється менструальна кров.

Матка – порожнистий м’язовий орган розміром з маленьку грушу. Під час вагітності плід – майбутня дитина – знаходиться в порожнині матки, де проходить весь шлях розвитку від заплідненої яйцеклітини до зрілого плоду. Матка у міру зростання плоду розтягується і збільшується у розмірах. Якщо ж запліднення не відбулося і вагітність не почала розвиватися, внутрішня поверхня матки щомісяця відшаровується і виходить під час менструації (це ті самі невеликі згустки крові, які можна помітити, якщо уважно придивитися до менструальних виділень).

Маткова (фаллопієва) труба – парний орган, що з’єднує яєчники і матку. Як тільки з яєчника виходить яйцеклітина, вона спускається вниз по матковій трубі до матки. Запліднення зазвичай відбувається саме у фаллопієвій трубі, де зустрічаються сперматозоїди та яйцеклітина.

Яєчники – дві статеві залози, розміром 2,5 х3 см, розташовані в порожнині малого тазу з обох боків від матки. Коли у дівчини починаються менструації, її яєчники починають виробляти по одній яйцеклітині на місяць. Процес дозрівання і виходу яйцеклітини з яєчника називають овуляцією. В результаті злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом (запліднення) може розвинутися новий організм.

Крім того, яєчники виробляють гормони, які відповідають за нормальне функціонування репродуктивних органів і за вторинні статеві ознаки (голос, розвиток молочних залоз, оволосіння за жіночим типом тощо). Діяльність яєчників залежить від віку і стану організму жінки.

Тобі, напевно, стало зрозуміло з описаного вище, що репродуктивна система жінки функціонує циклічно, тобто один й той самий процес повторюється періодично (щомісяця) і має приблизно однакову тривалість. Тому роботу статевої системи жінки і назвали місячним, або менструальним циклом.

stacks_image_972

Нормальна тривалість менструального циклу 21-35 днів (в середньому 28 днів).
  • У перший день циклу, тобто в день, коли почалася менструальна кровотеча (перший день менструації є першим днем ​​менструального циклу), всередині яєчника починає дозрівати яйцеклітина.
  • На 4-5 день менструального циклу кровотеча припиняється, слизова оболонка матки починає відновлюватися, а яйцеклітина продовжує дозрівати.
  • Приблизно на 14 день циклу яйцеклітина повністю дозріває і проривається крізь оболонку яєчника, тобто відбувається процес овуляції. Яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, де може відбутися запліднення – злиття яйцеклітини і сперматозоїда (якщо, звичайно, у ці дні у дівчини були статеві контакти і в статеві органи потрапила сперма). Одночасно слизова оболонка матки значно потовщується, щоб запліднена яйцеклітина змогла закріпитися у матці і почати свій розвиток.
  • Якщо запліднення не відбулося, то починається менструація (кров’янисті виділення), коли організм позбавляється від зрілої, але незатребуваної яйцеклітини і відторгає слизову оболонку матки.
  • І цикл починається спочатку.

За деякий час до початку місячних дівчата можуть також відчувати, що їх груди стали більш чутливими і навіть трохи збільшилися в розмірах. Це не дивно, адже молочні залози – частина жіночої репродуктивної системи. Наприклад, коли жінка народжує дитину, то груди починають виробляти молоко, яке виділяється з сосків.

У кожної дівчини і жінки молочні залози унікальні за формою і розміром, більш того, груди будуть змінюватися протягом усього життя. Одна молочна залоза може бути трохи більше другої – це цілком нормально. Груди, а особливо соски, містять безліч нервових закінчень. Вони бувають дуже чутливі до дотиків і вважаються однією з найбільш чутливих ерогенних зон – точок або місць на тілі, від дотику або стимуляції яких людина отримує задоволення.

І ще, для загального розвитку (на всяк випадок, якщо ти ще не в курсі), запам’ятай термін «сечовивідна система». Справа в тому, що статева (репродуктивна) і сечовивідна системи дуже тісно переплетені. Наприклад, сечовипускальний канал – трубка, через яку сеча виводиться з сечового міхура, а потім і з самого організму. У жінок вихід із сечового каналу знаходиться в місці з’єднання малих статевих губ. І так як ці дві системи – близькі сусіди в людському організмі, стан їхнього здоров’я тісно залежить один від одного.

Звичайно, у цій статті – тільки основна інформація про будову і функціонування жіночої статевої системи. Але у тебе може бути багато додаткових питань з цього приводу, а запитати про це у батьків або подруг не завжди зручно. Можливо, питання, які нам задавали твої однолітки, і відповіді на них трохи прояснять для тебе ситуацію:

Нещодавно я помітила, що на моїх трусиках залишаються жовтувато-білі сліди. Це нормально? +
У мене часто змінюється настрій, особливо перед місячними, а у моїх подруг такого немає. Може, це не нормально? +
У мене болить живіт у перший день місячних. Що робити? +
Увага! Якщо у тебе густі виділення, які мають запах або від яких свербіж, звернися до лікаря, адже це може бути ознакою захворювання. І чим швидше ти звернешся, тим легше і швидше можна від його позбутися.

Якщо у тебе все ще багато питань про роботу жіночої статевої системи або ж ти хочеш задати особисте питання – заходь у рубрику «ЗАПИТАЙ».

Хочеш знати ще більше? Читай тут:

Девушкам-подросткам о репродуктивном здоровье