Секс — це процес, який не завжди повинен призводити до вагітності. Сексом люди займаються заради задоволення, здоровʼя, фізичного та емоційного розвантаження, щоби проявити свої почуття до партнера/ки тощо. А можуть обрати не займатися сексом зовсім, що також є нормою. Якщо ти плануєш займатися сексом, то важливо бути обізнаними про види контрацепції.
Відтоді, як у дівчини з’явилася менструація, вона фізично може завагітніти, навіть якщо це її перший секс. Коли у хлопця з’являється еякуляція, то це сигнал, що він може стати батьком.
Тіло юної дівчини ще повністю не сформоване, тому рання вагітність може бути досить складною та мати негативний вплив на здоров’я і подальше життя дівчини та її дитини.
Тому, якщо ти не плануєш поки мати дітей, необхідно користуватися контрацептивами: механічними, хімічними, гормональними, фізичними. Розберемо коротко кожен із них та їхні плюси й мінуси.
Презерватив чоловічий і жіночий |
+> |
найкращий спосіб захисту від небажаної вагітності, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), наприклад, ВІЛ або вірусний гепатит В. Презервативи потрібно використовувати під час вагінального, орального та анального сексу.
Однак часто виникає така проблема: партнер не хоче скористатися презервативом. Спробуй пояснити та переконати, що це той захист, який необхідний для обох під час сексу.
|
Хімічні методи, або використання сперміцидів |
+> |
засновані на здатності хімічних речовин чинити згубну дію на сперматозоїди, що опинилися в піхві. Такі контрацептиви вводять у піхву. Це захист виключно для дівчат і жінок від небажаної вагітності. Від ІПСШ сперміциди не врятують.
Для виготовлення сперміцидів використовують настої з рослин, різні природні та синтетичні речовини у вигляді кремів, паст, мазей, свічок, желе, таблеток, кульок, губок, тампонів та інших лікарських форм. Порадити такий засіб може лише ваш лікар.
|
Гормональні методи |
+> |
це протизаплідні гормональні препарати, які приймають жінки для захисту від небажаної вагітності.
Вплив гормональних протизаплідних препаратів на організм дівчинки-підлітка ще недостатньо вивчений, і більшість учених вважають до 16 років їх пити небажано.
Якщо ти все ж хочеш спробувати цей метод контрацепції, варто звернутися до гінеколога. Він/вона підбере найбільш відповідний для твого організму і віку препарат. Гормональні протизаплідні препарати не захищають від ІПСШ.
|
Фізіологічні методи |
+> |
У твоєму організмі щомісяця дозріває одна яйцеклітина, яка здатна до запліднення. Під час овуляції вона відділяється від яєчника й може зберігати життєздатність близько двох днів, тобто саме в ці дні можливість зачаття найбільша. За середнього — 28-денного циклу — небезпечними для зачаття днями будуть з 10 по 17 день. Дні з 1 по 9 і з 18 по 28 вважаються, так би мовити, — безпечними. Цей метод можна використовувати лише за регулярного менструального циклу.
Якщо тривалість циклу інша, корекція «небезпечних» днів робиться з урахуванням того, що за будь-якої тривалості циклу овуляція відбувається приблизно за 2 тижні до місячних (а не в середині циклу!). «Небезпечними» будуть 4–5 днів в обидва боки від передбачуваної овуляції.
Цей метод найбільш ненадійний і не захищає від ІПСШ та інфікування ВІЛ. Варто знати про нього, проте краще обирати більш надійну альтернативу.
|
Перерваний статевий акт |
+> |
як метод профілактики вагітності зовсім не рекомендується. Цей метод недостатньо надійний, адже ніхто з учасників не може бути на всі 100% переконаним, що йому вдалось уникнути еякуляції в піхві. Окрім того, цей метод не захищає від ІПСШ та інфікування ВІЛ. Знову ж таки, про цей метод варто знати, але краще обирати більш надійні.
|
Невідкладна контрацепція |
+> |
Якщо в тебе стався незахищений секс, ти можеш використовувати метод «пожежної» контрацепції. Суть його полягає в тому, щоби протягом 72 годин (3 днів) після статевого акту прийняти спеціальні таблетки з великим вмістом гормонів. Цей метод можна використовувати вкрай рідко, оскільки гормональні таблетки завдають величезного стресу організму. Невідкладну контрацепцію варто використовувати під наглядом лікаря.
|
Більше у посібнику: https://bit.ly/3ZWUHVy
Публікація створена в рамках українсько-японського проєкту «Пом’якшення наслідків сексуального і гендерно зумовленого насильства та полегшення доступу до основних послуг і комплексної сексуальної освіти для постраждалих від війни в Україні». Проєкт втілює БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Міжнародної федерації планування сім’ї (IPPF) та фінансової підтримки Уряду Японії.