Гормони – саме вони є першою причиною частої зміни настрою у підлітковому віці. Контролювати емоції все важче, тим більше, фізичне самопочуття також дається в знаки. А якщо приплюсувати сюди стреси від навчання та екзаменів, тиск батьків щодо гарних оцінок, вимоги друзів бути «як ми», потребу бути популярним серед однолітків і ще купу різних проблем – залишатися спокійним у таких умовах – місія неможлива.
Як наслідок такого стану та поведінки, між тобою і людьми поруч можуть часто виникати конфлікти. Тобі може здаватися, що кожен конфлікт – це кінець світу, розрив стосунків, ознака, що тебе не люблять і тому подібне. Але насправді, конфлікти є частиною життя кожної людини незалежно від віку, статі, кольору шкіри чи країни проживання.
Як наслідок такого стану та поведінки, між тобою і людьми поруч можуть часто виникати конфлікти. Тобі може здаватися, що кожен конфлікт – це кінець світу, розрив стосунків, ознака, що тебе не люблять і тому подібне. Але насправді, конфлікти є частиною життя кожної людини незалежно від віку, статі, кольору шкіри чи країни проживання.
Конфлікт – це коли стикаються різні інтереси двох або більше людей. І що цікаво, іноді конфлікт може призвести і до позитивних змін не тільки для когось одного, але для усіх!
Проте, щоб це сталося, потрібно уміти їх вирішувати, і робити це конструктивно.
Психологи радять дотримуватися 9 правил для ефективного врегулювання конфліктів, а саме:
Правило 1: визнай, що конфлікт – це реальність. Утекти від нього не вийде. Сховавши голову у пісок, як це роблять страуси, ти зовсім не вирішиш проблему.
Правило 2: проблема не зникне просто так, через певний час – її потрібно вирішувати. При цьому важливо висловлювати свої почуття щодо ситуації чи спірного питання. Стримування, приховування почуттів та емоцій – не найкращий варіант. Адже з часом вони все одно «вистрибнуть», і це може статися у найбільш неочікуваний для тебе на інших людей момент. Тому говори про те, що відчуваєш, озвучуй емоції – після цього голова буде «холодною» і ти будеш готовий (готова) перейти до конструктивного діалогу.
Правило 3: учись вирішувати проблему, а не виправляти чи гірше – мститися людині. Конфлікт виникає через спірне питання (складну ситуацію), а не через людину. Тому у розмовах не переходь на особистості.
Правило 4: проявляй повагу. Прислухайся до іншої людини. Слухай уважно, у чому її інтерес, що її турбує чи не задовольняє. Слухати батьків або вчителів іноді нудно, але абстрагування не вирішує проблем.
Правило 5: намагайся бути асертивним* – висловлюй свою думку впевнено та спокійно, при цьому пам’ятаючи про пункт 4 – повагу до опонента. При вирішенні конфліктів ані пасивна позиція (позиція ображеного), ані агресивне реагування не допоможуть.
Правило 6: учись домовлятися. Шукай точки дотику, коли інтереси кожної зі сторін будуть не просто озвучені, але враховані – щоб кожна сторона зосталася у виграші. Уміння домовлятися – найважливіша навичка, яка допоможе тобі і зараз, і у подальшому житті.
Правило 7: дотримуйся теперішнього часу. Не пригадуй минулі образи та розбіжності. Це ще більше посилить конфлікт.
Правило 8: намагайся зрозуміти опонента – постав себе на його чи її місце. Уважно аналізуй ситуацію з різних точок зору, а не тільки «зі своєї колокольні».
Правило 9: навчись вибачатися. Встань перед дзеркалом і тренуйся, якщо це необхідно! Якщо ти не правий, прийми це. Вибачаються не «слабаки», а сильні особистості. Просте слово «вибач» насправді творить дива!
Перераховані правила не тільки допоможуть вирішувати конфлікти у підлітковому віці, а і знадобляться у подальшому – будувати взаємини із коханими (так, так, міжзакоханими також трапляються конфлікти!), із оточуючими чи друзями, під час подальшого навчання та роботи.
А гормони – гомони із часом заспокояться, повір! І твій настрій стане більш стабільним. Але й тоді навички вирішення конфліктів не будуть зайвими. І навіть якщо у тебе все буде «гладко», ти зможеш поділитися цією інфою з іншими людьми, підлітками чи дорослими.
Деякі поради для цієї статті ми підглянули на цьому сайті.
А фото знайшли тут.