2. За можливості, використовуй будь-які прийоми самозахисту (пальцями в око, коліном у пах).
3. Кричи, прохаючи про допомогу, якомога голосніше.
4. Намагайся зберігати спокій і не показувати, наскільки тобі страшно чи неприємно, аби ще більше не озлобити ґвалтівника.
6. Збережи одяг, в якому ти був або була на момент злочину, на ньому можуть залишитися сліди, важливі для проведення експертизи. Не приймай ванну або душ, інакше важко буде довести те, що з тобою сталося.
7. Якщо ти себе погано почуваєш, або у тебе є тілесні ушкодження, поранення, негайно вирушай у найближчий медичний заклад, і попроси видати довідку про твій стан.
8. Подзвони подрузі, другу, комусь із членів сім’ї або людині, якій ти довіряєш, і розкажи про те, що з тобою сталося.
9. Викликай міліцію.
У більшості країн світу закон суворо карає за злочини, пов’язані з сексуальним насильством. Майже в усіх країнах покаранням є позбавлення волі, а подекуди за особливо тяжкі форми сексуального насильства передбачена смертна кара.
У В’єтнамі, КНР, на Кубі, в Монголії, Таджикистані, Таїланді за особливо тяжке зґвалтування також може призначатися смертна кара. У Йорданії та Тунісі вона призначається за зґвалтування малолітньої особи.
У Мавританії за особливо тяжкі зґвалтування призначається смертна кара, якщо винний перебуває у шлюбі. Якщо ні – йому загрожує довічне ув’язнення.
В Україні, згідно Статті 152 Кримінального кодексу, залежно від обставин, за яких вчинено такий злочин, злочинцеві може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 15 років. Більш суворе покарання передбачається за зґвалтування неповнолітніх, малолітніх, а також за насильство, що спричинило особливо тяжкі наслідки.
Іноді сексуальне насильство може бути скоєно над юнаком чи дівчиною, що знаходяться в безпорадному стані – коли жертва не має можливості чинити опір. Такий стан може бути результатом хвороби (висока температура, післяопераційний стан), або результатом алкогольного чи наркотичного сп’яніння. При цьому, з точки зору закону, не має значення, скористався злочинець ситуацією чи навмисно створив її, напоївши жертву, обманом ввівши снодійне і т.п., щоб вона не могла чинити опору.
Якщо ти або твої знайомі потрапили в ситуацію, коли була спроба насильства чи було вчинен насильство на сексуальному ґрунті, і ти не знаєш, куди звернутися – дзвони за телефонами «Гарячих ліній» і розкажи про ситуацію.
15-47 (з мобільного чи стаціонарного телефону) – працює на базі Урядового контактного центру, аби надавати психологічну допомогу потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам і дітям. Цілодобово. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними.
0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 123 (з мобільного) – національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації. Громадська міжнародна правозахисна організація Ла Страда-Україна надає безкоштовну, цілодобову та анонімну допомогу тим, хто піддається фізичному, психологічному, сексуальному чи економічному насильству. Консультації можна також отримати онлайн:
0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 111 (з мобільного) – Національна гаряча лінія для дітей та молоді. Тут можна анонімно отримати пітримку і поради щодо проблем в особистих стосунках, булінгу, непорозумінь з батьками, насильства чи жорсткого поводження. Працює у будні з 12:00 до 20:00. Консультації можна також отримати онлайн:
0 800 213 103 (зі стаціонарних та мобільних телефонів) – Безоплатна правова допомога. Дорослі та діти можуть безоплатно отримати правову інформацію, консультації і роз’яснення з правових питань, допомогу зі складення заяв, скарг, інших документів правового характеру (крім процесуальних), а також допомоги у доступі до вторинної правової допомоги та медіації.
Якщо ти просто вирішив або вирішила пожартувати над кимось і розповідаєш про те, чого не було, – знай, за це може бути покарання. Кримінальні кодекси більшості країн передбачають відповідальність за неправдиві свідчення, тобто, за неправдиве звинувачення у скоєнні сексуального насильства або домагання.