Про секс для підлітків

різновиди, згода, контрацепція

Починати статеве життя чи ні — твій вибір.

 

У процесі статевого дозрівання зростання кількості гормонів викликає сексуальний потяг. Ти можеш відчути збудження, потяг до людини, переживати фантазії щодо неї/ нього тощо. Проте це зовсім не означає, що ти готовий/а до сексу.

 

Статеві стосунки передбачають велику відповідальність за партнера або партнерку. Для цього треба бути готовим/ою не тільки фізично, а й морально. Крім того, важливо усвідомлювати деякі негативні наслідки, якщо займатися сексом безвідповідально. Ось декілька з них:

  • незапланована вагітність твоя / твоєї партнерки;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), зокрема ВІЛ;
  • психічні розлади, подавленість, надмірна тривожність тощо.

 

[Background_color]Ухвалювати рішення щодо того, займатися сексом чи ні, потрібно усвідомлено, розуміючи усі ризики та важливість того, що секс має бути безпечний. Таке рішення має бути прийнято разом з твоїм/єю партнером чи партнеркою.[/Background_color]

 

Утримання від сексу — це найпростіший спосіб захистити себе або свою партнерку від небажаної вагітності, будь-яких ІПСШ та їхніх наслідків.

 

Окрім того, утримання є необхідним, щоб захистити і зберегти почуття і цінності, які виникають у стосунках з іншою людиною. У підлітковому віці коло інтересів і друзів може постійно змінюватися, почуття до людей також.

 

Памʼятай, що ніхто й ніколи не має права тиснути на тебе або чекати, коли ти нарешті «дозрієш до сексу». Не варто й озиратися на досвід друзів чи прагнути жити їхнім життям. Ти не маєш відчувати сором через те, що твої друзі вже спробували, а ти ще ні. Якщо маєш бодай якісь сумніви щодо того, чи варто, краще не поспішати.

 

Якщо ти все ж вирішив/ла почати займатися сексом, то знай:

  • Є безпечні альтернативи сексу з проникненням. Секс — це процес, де всім має бути приємно та комфортно, і це не обовʼязково проникнення статевих органів чоловіка в статеві органи жінки. Поцілунки, ласки, взаємна мастурбація — це також секс та інтимна взаємодія.
  • Завжди май під рукою контрацептиви. Навіть якщо ти плануєш секс без проникнення, ти не знаєш, чого вам може захотітися, адже думка може змінюватись. Тож май при собі презервативи, щоб використати їх при необхідності.
  • Казати ні — нормально. Ти можеш відмовитися від сексу в будь-який момент процесу та не відчувати сором за це. На додаток, якщо ти почув/ла від партнера чи партнерки сумніви або бажання припинити процес, то ти маєш негайного його зупинити. Жодних звинувачень, надокучливих допитів, негативних коментарів. Це не трагедія і вже точно не привід для сварки.

 

[Background_color]Підтримуйте та дослухайтесь одне до одного. Якщо після «ні» хтось із вас ображається, шантажує або не може прийняти цього факту, то варто замислитися чи справді ця людина готова до серйозних стосунків.[/Background_color]

 

Публікація створена в рамках українсько-японського проєкту «Пом’якшення наслідків сексуального і гендерно зумовленого насильства та полегшення доступу до основних послуг і комплексної сексуальної освіти для постраждалих від війни в Україні». Проєкт втілює БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Міжнародної федерації планування сім’ї (IPPF) та фінансової підтримки Уряду Японії.