WHO IS WHO?!

Про те, як нас обдурюють у віртуальному спілкуванні.

Школа-спорт-репетитор-підготовка домашнього завдання, наш час розписано по хвилинах. Де і коли знайомитися з новими людьми? Звісно що там, де ми проводимо рідкісні вільні хвилини, – в Інтернеті. Але …

Саша і Оля познайомилися у Вконтакте. Довго листувалися, обмінювалися улюбленою музикою і смішними картинками. Та й взагалі їх інтереси багато в чому збігалися. Оля була дуже цікавою дівчиною: писала вірші, малювала, розбиралася в авторському кіно. І, судячи з фотографій на сторінці, була дуже симпатичною і привабливою. Вона здалася Саші ідеальною дівчиною, і через деякий час він запропонував їй зустрітися.

Зустрівшись в призначений день, Саша і Оля зайшли в кафе випити кави. Однак Саша був неприємно здивований: від Інтернет-Олі не залишилося і сліду. Вона не тільки кожні п’ять хвилин нервово вибігала з кафе, щоб покурити, а й через слово вставляла (нібито не спеціально) міцні слівця, а на завершення вечора, для демонстрації своєї «дорослості» запропонувала Саші випити текіли прямо на лавочці в парку.

Саша, зрозуміло, відмовився. Але тепер в принципі побоюється писати кому б то не було.


Знайомства та спілкування в Інтернеті – в соціальних мережах, на форумах і сайтах знайомств – в піку популярності. У цьому немає нічого дивного чи ненормального, адже Мережа – один з найлегших способів знайти однодумців, друзів, або навіть кохану людину. Серед тих, хто захоплюється віртуальними знайомствами та спілкуванням, люди дуже різного віку. Іноді відносини, що почалися в Мережі, переростають у міцні, абсолютно реальні оффлайн-зв’язки. Іноді люди знайомляться «просто так», поспілкуватися, набратися нових відчуттів, познайомитися з новими людьми, сходити з кимось в кіно. Є ті, хто знаходить споріднену душу на форумах, коли йде обговорення якоїсь особливо цікавої теми.

 

 

Але, як і в нашому невіртуальному житті, не всі знайомства переростають в більш серйозні стосунки. На щастя, ситуація, в яку потрапив Сашко, не відноситься до числа найтрагічніших і безнадійних, таке трапляється постійно, навіть коли люди знайомляться в реальному житті. Розбіжність образу і реальності, конфлікт між тим, що здалося, і тим, що є насправді – це те, з чим кожен з нас, і ти в тому числі, стикається досить часто. Згадай, наприклад, як твій новий знайомий, з яким у тебе було стільки спільних інтересів, що зробило вас спорідненими душами за лічені дні, розчарував тебе до глибини душі своєю банально підбіркою музики для вечірки. Що вже говорити про знайомства в Інтернеті. Протиріччя людського спілкування, помножені на можливості Всесвітньої Мережі, породили нові форми ризиків – ризики віртуального спілкування.

 

Розберемо на пальцях. Насамперед, це – ризик піддатися образам, нападкам і переслідуванням з боку інших користувачів. Можливо, ти знаєш про кіберпереслідування, Кібербулінг та Інтернет-троллінг. Хоча терміни і відрізняються один від одного, по суті, мова йде про одне й те ж: коли один користувач Мережі переслідує іншого, відправляючи йому образливі, агресивні і залякуючі повідомлення. Для цього використовуються різні чати, онлайн-месенджери, соціальні мережі, сайти знайомств, форуми, блоги. Загалом, все що завгодно, де тільки можна писати свої коментарі.

 

 

Віртуальний тролінг: як взяти бика за роги і не потрапити на вудку +

А буває так, що просто спілкуванням або сумнівними повідомленнями справа не закінчується, і Інтернет-співрозмовник всіляко прагне втягнути тебе в подальші відносини. Ні, ми не будемо тобі в сотий раз говорити, що в Інтернеті кого тільки немає, і може бути вкрай небезпечно – це ти і без нас знаєш.

Але завжди пам’ятай, що у Інтернет-спілкування – в силу його віртуальності – є і додатковий мінус: це гра наосліп. Часто люди в Мережі не називають своїх справжніх імен, віку, занять, створюють такий образ себе, який ніяк не відповідає дійсності. Хто опиниться під маскою дотепної, розуміючої і доброзичливої людини, з якою ти спілкуєшся онлайн, передбачити важко. Серед безлічі хороших і порядних людей цілком можуть зустрітися ті, хто звик користуватися довірою інших у своїх цілях.

Цим-то і приваблива Мережа для тих, хто хоче встановити «незаконний контакт».
«Незаконний контакт» – так визначають фахівці таке спілкування між дорослим і дитиною / підлітком, при якому старший намагається встановити якомога ближчий контакт з молодшим, щоб домогтися своїх цілей.

 

Способи встановлення такого контакту всім добре відомі. Це може бути пряме домагання – з образами, погрозами, грубими жартами, небажаними листами, демонстрацією образливих і принизливих фотографій. Не менш поширений і більш «м’який» варіант, коли зловмисник спілкується в Мережі з неповнолітнім, видаючи себе за його ровесника, щоб налагодити довірливі стосунки і призначити особисту зустріч, наприклад, запросити разом сходити в кіно або кафе. Зловмисники знайомі з психологією молодих людей і вміло орієнтуються на їхні інтереси.

 

Встановлюючи контакти з тими, хто перебуває в пригніченому психологічному стані, вони співчувають, пропонують підтримку, обговорюють з ними хвилюючі їх питання, але поступово переводять все це в іншу площину, а потім пропонують перейти до відносин в реальному світі. Таке спілкування спрямоване на залучення молодих людей до протизаконної діяльності, а також до сексуальних відносин.

Якщо ти підозрюєш, що ти або хтось із твоїх друзів є об’єктом подібних переслідувань, відразу ж повідом про це дорослій людині, якій ти довіряєш. Як би тобі цього не хотілося, це єдиний спосіб вирішити ситуацію.

 

Для закріплення успіху (у справі осягнення секретів спілкування в Інтернеті), терміново перевір, чи слідуєш ти 10 головним правилам виживання в Інтернеті!

 

Головну фотографію до статті сфотографував Will Macilwaine