Однією з найстрашніших (і за своєю жорстокістю і за своїми наслідками) форм насильства, є насильство на сексуальному ґрунті – примус людини до сексуальних стосунків проти її бажання і волі.
Сексуальне насильство саме по собі, як факт, порушує одні з найважливіших прав будь-якої людини – репродуктивні права, тобто права, пов’язані з сексуальними стосунками і народженням дітей (читай ще про це тут).
Насильницькі дії сексуального характеру дуже суворо караються законом. Ніяких поблажок людям, які здійснили такі дії, немає і бути не може. Поширюється це й на підлітків. Так, якщо підліток, що досяг 14-ти річного віку, скоїв насильницькі дії сексуального характеру, його або її можуть притягнути до кримінальної відповідальності. І тут уже ніхто не зробить «знижку» на вік.
І ось ще важливий момент, про який неодмінно потрібно знати і пам’ятати.
За сексуальні відносини з підлітком, що не досяг так званого «віку згоди» (читай про це докладніше нижче), не залежно від того, чи були ці відносини за згодою або з примусу, повнолітня людина може бути притягнута до кримінальної відповідальності.
Вік згоди | +> |
---|---|
А що вважати сексуальним насильством?
Зґвалтування (статеві стосунки із застосуванням насильства чи загрози їх застосування) – це тільки один з видів сексуального насильства, його крайня ступінь. До речі, з латинської мови «зґвалтування» перекладається як «крадіжка», хоча в цьому випадку мова йде не про крадіжку майна, а про «крадіжку» здоров’я людини, замах на її особу і права.
Сексуальним насильством вважають багато інших дій, коли не обов’язково використовується груба сила, як от: образливі сексуальні коментарі, а також натяки, погляди і телефонні дзвінки такого ж типу; демонстрація статевих органів (ексгібіціонізм); небажані дотики до різних частин тіла; обман, шантаж, залякування, що мають на меті примусити до сексуальної близькості або оголення; примушування до участі в дорослих «сексуальних іграх»; демонстрація порнографії.
Є ще одне поширене явище – сексуальні домагання, що також можуть завдати людині вельми серйозної шкоди. Якщо говорити визначеннями, то сексуальне домагання – це «неспровокована і небажана для об’єкта увага сексуального характеру», тобто це будь-який прояв уваги сексуального характеру, яка людині неприємна і якої він або вона не бажає.
Щоб було зрозуміліше, наведемо приклади домагання:
Якщо ти мовчиш і взагалі ніяк не реагуєш, то «приставала» може вирішити, що тобі це подобається, або ти просто його боїшся. Іноді буває досить, якщо чітко і виразно висловити словами своє ставлення до дій. Прямо і без будь-яких утисків сказати «НІ! Припиніть це робити!» і попросити припинити неприємні дії, погляди, висловлювання. Якщо це не допомагає, то варто звернутися по допомогу до когось із дорослих, яким ти довіряєш, чи то твій брат, учитель, тренер або сусід. А у ситуаціях, коли допомогти тобі ніхто не може (скажімо, коли хтось завзято притискається до тебе в тролейбусі), сміливо, без жалю і зайвої скромності, застосовуй заходи самозахисту, наприклад, штовхайся ліктями і привертай увагу інших пасажирів або водія.
А от коли хтось використовує фізичні можливості однієї людини, щоб задовольнити сексуальні потреби іншої, і отримує з цього фінансову чи будь-яку іншу винагороду, це називається сексуальною експлуатацією. Часто таке відбувається в результаті обману, фізичного або психічного примусу, використання залежного становища людини. До сексуальної експлуатації належать, насамперед, примушування до заняття проституцією, а також систематичне використання однією людиною іншої для задоволення сексуальних потреб (іншими словами – для надання сексуальних послуг).
Хочеш дізнатися, про що ця Конвенція? Просто натисни тут.
Припустимо, ми розібралися в тому, що таке насильство. Але ж головне питання в тому, як зробити, аби його не допустити. І як поводитися у ситуації загрози насильства і після нього (якщо це все ж таки сталося), щоб залишити пережите в минулому. Про все це читай далі у наших статтях.