6 типів маніпуляцій, яким ми піддаємося

Маніпуляцій у нашому світі складно уникати. І перший крок до захисту - уміння їх розпізнавати. Поговоримо про шість основних типів маніпуляцій. Перевір, чи не піддаєшся ним і ти.

Хочемо ми цього чи не хочемо, але більшість з нас протягом життя неодноразово піддається маніпуляціям інших людей. І не варто думати, що маніпулюють нами тільки байдужі до нас, чужі люди, щоб ми вчинили так, як вони хочуть: купили їх продукт (телефон, пралку, костюм, справжні сережки від Dior), дали грошей на хліб або проголосували за них на виборах. Дуже часто до маніпуляцій вдаються близькі, рідні люди, іноді навіть не усвідомлюючи, що вчиняють не зовсім чесно.

Існує безліч способів і видів маніпуляцій, однак виходячи з того, на яких наших почуттях грає маніпулятор, їх можна розділити на 6 основних типів.

  1. Маніпуляція любов’ю
• У дитинстві вам могли говорити: «Якщо ти будеш так кривлятися, я не буду тебе любити». Хоча насправді мали на увазі: «Слухайся мене».
• Дівчина звертається до хлопця: «Якби ти мене кохав, то не проводив би стільки часу із друзями, а був би зі мною», а насправді «Я хочу тебе контролювати».
  1. Маніпуляція страхом
• Деякі мами й досі говорять своїм дітям: «Не будеш робити уроки, станеш двірником». Хоча насправді мають на увазі: «Я не знаю, як ще тебе змусити робити уроки».
• Чоловік каже дружині: «Якщо я й далі працюватиму на цій фірмі, у мене буде інфаркт». Хоча, насправді, має на увазі: «Я роблю набагато більше, ніж ти заслуговуєш, і чекаю винагороду за це».
  1. Маніпуляція невпевненістю в собі
• Ваш МЧ каже: «Збираєшся попоїсти на ніч? Ну, давай-давай. Я тоді у комп пограю». Хоча насправді хоче сказати: «Я скористаюся твоєю слабкістю, щоб зробити щось, що тобі не до вподоби, і не буду при цьому винуватим».
• Дружина каже чоловікові: «Був би нормальний чоловік, давно б уже сам полагодив сантехніку». А насправді: «Пам’ятай своє місце – ти ніхто».
  1. Маніпуляція почуттям провини
• Мама каже: «Знову отримала двійку з хімії? Тоді сьогодні будеш мити посуд». Хоча насправді мала на увазі: «Мені лінь мити посуд, але незручно тебе просити про це».
• Чоловік каже дружині: «З подружкою каву пила, поки я тут один голодний з дітьми сидів?» Хоча насправді він має на увазі: «Я сьогодні маю право вести себе як завгодно, і ти не посмієш мені навіть щось сказати».
  1. Маніпуляція почуттям гордості
• На роботі кажуть: «Ми знаємо, що ви – перспективний співробітник. Ми у вас віримо, тому пропонуємо вам підвищення, правда, із збереженням старої зарплатні». Хоча насправді мають на увазі: «На вашому марнославстві ми вирішили трохи заощадити».
  1. Маніпуляція почуттям жалю
• Дівчина, наприклад, буде скаржитися своєму хлопцеві на своїх жахливих батьків-тиранів, які все дитинство її контролювали, кроку не давали зробити без їх нагляду. Це неусвідомлена маніпуляція: хлопець співчуває важкому дитинству своєї дівчини, жаліє її і в усьому готовий допомагати. Тема нещасливого дитинства емоційно зближує партнерів. І якщо у них трапляється конфлікт, то вони знають, кого в ньому звинувачувати – батьків.

 

Дуже важливо розуміти, чого насправді хочуть від нас оточуючі. З одного боку, це прояснює мотиви людей, з якими ми спілкуємося, а з іншого – дозволяє ефективно їм протидіяти, відстоюючи свої інтереси.

 

Як відповідати на такі та інші маніпуляції – про це в наших наступних статтях.
Інформацію для цієї статті ми знайшли тут.