У вашій школі вчителі розповідають про тіло, репродуктивну систему, сексуальність і стосунки? Якщо так, то чи вчитель не соромиться, не боїться ґрунтовно та відкрито говорити про ці питання? Знає як правильно донести матеріал, щоб було і цікаво і пізнавально?
Більшість українських підлітків відповість на це запитання «ні». На превеликий жаль, теми навколо людської сексуальності і взаємин — тобто сексуальна освіта — у шкільній програмі розкриті лише частково, а їх більш ґрунтовне вивчення часто є ініціативою батьків, вчителів і дітей. Хоча знати саме про ці речі — важливо і потрібно, і для цього є чимало підстав.
Кожен підліток повинен мати доступ до інформації про сексуальне та репродуктивне здоров’я. Щоб її отримати, згода батьків не обов’язкова.
Також належна сексуальна освіта допоможе підліткам: розуміти своє тіло, сформувати правильне ставлення до сексуального і репродуктивного здоров’я, ухвалювати більш виважені рішення у цій сфері життя, правильно обирати методи контрацепції, знати про добровільну згоду на секс, розпізнавати сексуальне насильство тощо.
У віці від 10 до 16 років наше тіло переживає трансформацію та помітні зміни, які впливають на життя — ми розуміємо, що більше не діти. Незалежно від гендеру цей процес обумовлений підвищенням рівня гормонів: естрогену в дівчат, тестостерону у хлопців. Активізується робота потових і сальних залоз. Ми починаємо більше перейматися своїм зовнішнім виглядом, більше пітніємо, у нас зʼявляються прищі. Нам треба ретельніше стежити за власною гігієною, доглядати за статевими органами, користуватися доглядовою косметикою. Ми відчуваємо збудження і потяг, бажання мастурбувати, цікавимось сексом.
Усе це — природні процеси, яких не варто соромитися чи стигматизувати. Саме тому ми розпочинаємо цикл дописів для підлітків про їхнє сексуальне та репродуктивне здоровʼя.
_____
Ця серія публікацій створена в рамках українсько-японського проєкту «Пом’якшення наслідків сексуального і гендерно зумовленого насильства та полегшення доступу до основних послуг і комплексної сексуальної освіти для постраждалих від війни в Україні». Проєкт втілює БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Міжнародної федерації планування сім’ї (IPPF) та фінансової підтримки Уряду Японії.